DIY Meal Kits For Emergencies and Budget Meals!

I did not realize I have not done a post in like 3 weeks. That was not my intention at all. When I first moved to Florida, from a cold state, in 2005, Hurricane Katrina hit New Orleans. I remember watching it on TV and thinking what have I gotten us into. I was used to snow, ice, and blizzards. While those things can be very deadly they pale to a hurricane. During our first few years, I had our emergency kit stocked and ready to go every hurricane season. Then nothing happened for a while and I got lax about it. Now, granted where I live in Florida, we are at least an hour inland and I think the largest that has ever come over our home was close to a 2, but more like a 1.5 which is not really a thing. I find them to still be plenty scary, especially at night. We will almost always lose power, sometimes for up t a week. So, we still have to be ready to leave, and or stick it out without power. When Irma hit in 2017 we evacuated, because we were told to. I learned a lot from that as it was our first time evacuating. Now, Ian hit Southwest Florida just a couple of weeks ago. Given the size, Ian was, had it come on the original path it surely would have come right over us. If you have never seen what storm surge can do to a community watch the video below of Ian’s damage from storm surge. Our hearts go out to everyone affected by this monster storm, and if you can in some way donate to their needs please do so through charities that are good, solid charities.

I watched some Youtube videos on meal kits from shelf-stable foods all packaged and ready to use. I thought that is brilliant! I used to just store a bunch of food in a bin, all thrown in there. This way you will get a meal in a bag all ready to be used with what you need. You can even slip in directions if you forget what the meal was or how to make it. These are also budget meals or can be, depending on what you use. Food is so expensive right now, especially fresh food, finding healthier shelf-stable foods to put in my kits will be a goal, but definitely not budget-friendly I am sure. My goal will be to create 14 of these meal kits to have stored either in a bin or in my pantry for easy grabbing. Keep in mind how you will open these products, cook them, and or heat them if needed. You will also need something to eat them on and with. In an emergency, filling your belly may be more important than eating healthy. However, if you have to eat a special diet for any reason it is crucial that you have kits that you can eat and still stay well. I have CKD, so I am mindful of that when doing these kits. If we ever evacuate again we will just pack these kits up and take them with us. That way we have food to eat without needing to eat out and food when we come home should something really awful occur. If 14 don’t take up too much room, I will create 14 more.

This first one is from items I already have on hand. That will also be a goal, to try and use stuff I have, instead of buying more. The date on the bag is the date of the item with the earliest use by date. That means we need to eat it by that date and replace it with another. Don’t make kits your family won’t eat, even if they seem healthy. This is dumb and a waste of money. Like you will never see oatmeal in one of my kits because only my husband will eat it.

I will give totals for each meal kit. I am using Walmart as a guide, but if I bought it somewhere else and I know the price then I will use that price. You will see the kit in the image below. These meal kits are to feed 3 adults.

Creamy Chicken Ramen with Corn

2 packets of creamy chicken Ramen .60

1 can of Libby’s corn .98 If you buy the Walmart brand it is about .50

1 bottle of Aquafina water .25 I buy them in packs of 32 and store them. Aquafina is my favorite, but there are cheaper brands. I drain most of the water off so I only need one bottle. If you intend to eat it more like a soup you may need 2. A single bottle is probably expensive if you choose to buy it that way.

1 can of chicken Walmart brand is $3.00 for 12,5 ounces. These are in water and fully cooked. You will get 13 grams of protein per serving. If you are watching your potassium there is 210 mg per serving and 380 mg of sodium. You could rinse the chicken to reduce some of the salt content, but honestly, if it is hot and humid and you don’t have power, you may need the extra sodium to not get depleted from sweating.

The grand total for meal kit #1 is $4,83 and it should feed 3 comfortably. I would break up the noodles before cooking to make them easier to portion out.

Just put everything in the bag, and seal it closed. This is a gallon bag but bigger bags would be better. I could not find any in stock anywhere, except for absurd stupid prices. So, I squished it all in there.

I have some ideas for some other kits and continue to search for products that are affordable, healthy, and easy to use. I will try to share a new kit each week and if I get more than one done, I will share them all. Hurricane season is coming close to the end this year, so it gives me time to get the kits made. The Dollar Tree has smaller-sized items and fit in these kits very nicely. However, they are not the best bargain always.

Follow me to get updates when I load new content. Let me know how you like the new header image and color scheme. I am working towards getting back to regular posts.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.