Extreme Grocery Budget Challenge Week #12

Hello, again, and welcome to another week of my Extreme Grocery Budget Challenge. To see how this challenge has evolved from the previous weeks, please visit the archives and read. It is pretty interesting, especially how we are learning how much food we are buying that we don’t need. I have not done a shopping trip in 10 days. We had family visiting from out of state and I knew we would not be needing food, as we always eat out. They headed out right after lunch today, to get to the airport before the storms got here. I ran to the grocery stores quickly, so tomorrow I could relax before my weekend of work.

Today, I went to Winn-Dixie and Walmart. I hate going to more than one store, but it is the best way to get deals. Winn-Dixie does bogos kind of like Publix, and I do like that. Winn-Dixie had very good markdowns on meat, and I was very satisfied with that, but their creamer and frozen vegetables were much higher than Walmart. The grapes were also much higher at Winn-Dixie and I have been mostly eating bananas and apples, and I wanted grapes. I refuse to spend almost 3 dollars a pound for grapes, and they are not even organic. Walmart had the red grapes on sale for $1.68 per pound. I don’t think you can see the markdowns on the meat, but they are substantial. I don’t buy steak, or even beef, that often, but my son and his wife are coming to visit next weekend and the markdown for members was superb, so I got 2.29 pounds of certified Angus steaks for 14 dollars or something like that. The organic chicken thighs were marked down to 4 dollars and some change.

As far as pricing goes I spent just over 70 dollars at both stores. My budget is now 75 dollars per week due to how high the prices have gone. That leaves me some room if we run out of milk before I shop again, or bread. I still have not had a chance to try and make homemade sandwich bread, but I will. I noticed this time that frozen veggies have gone up quite a bit. I like to keep frozen broccoli, and a few others on hand in the freezer. WM frozen broccoli just a couple of weeks ago was .88 per bag, today it was 1.12 per bag. Snack-type foods are outrageous, as are bottled and canned drinks. I did not buy any cheese this week, because in my area they do not offer lower-fat cheeses, except mozzarella. We still have some cheese for my husband and daughter and it will easily last a week. I also did not buy lunch meat this week, as we still have tuna, and canned chicken on hand, plus some ham slices. Lunchmeat, the better quality especially, is really expensive right now. I eat tomatoes and bananas pretty much every day. That is why you see them in every single grocery haul I do. Yes, I do have CKD, but potassium is not an issue for me. Phosphorus and sodium are the ones I watch for, and preservatives. I think preservatives bother my kidneys more than my doctor thinks.

On the menu this week, well I’m not sure, lol. I have not been doing a lot of meal prep like I used to. I kind of just decide every couple of days now. We will be having some pork chops with veggies tonight. Our family brought us some awesome deli rolls from NY, and everyone is still loving them. I am on Itrackbites carb-conscious plan right now, so I have not even wanted one actually. I will make air fryer potatoes and some kind of other vegetables, maybe a salad because we have lettuce that needs to be used up. I will try to sneak in some meal prep for the weekend, tomorrow, so I don’t make bad choices for work. I will probably have tuna or chicken wraps on my 1 point Wellness wraps. It has been a rough week of eating well when we have eaten out every single day.

Check out my grocery budget haul for this week, below. Leave me a comment if you are joining in the grocery budget challenge. We have saved so much money, and we are not eating garbage food either. Remember we are a family of 3, almost all of us are adults now. Our budget is just for food for 3 people at $75 dollars per week. This is for food only, not pet food, or other items we buy, though I am frugal about that as well. If you are wondering why we always have coffee creamer, but no coffee, it is because we decided coffee is a luxury we can not go without and it is very expensive right now. It is a family treat and not included in the budget. I buy a bulk coffee from Amazon every six weeks for 24 dollars. It was very hard at first to get my family to stick to this budget, but now it is kind of routine. That does not mean, my daughter, or my husband, if they have spending money are not buying themselves junk food, but that is their money to waste. I will give my thoughts on Itrackbites in a few weeks after I have been on it for two months. I can tell you I have had good success so far.

Tomorrow, I will share some pictures from our day at the beach yesterday. It was a lovely day and I am glad we didn’t wait to go until today because the weather is nasty.

Disclaimer

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.